Class Acts

An historic group photo featuring some of the University’s most honored teaching faculty.

For your optimal viewing experience, subscribe to CAM in print.

Your second-best option: when the document finishes loading, click on the “[ ]” in the toolbar to initiate full-screen viewing of this once-in-a-sesquicentennial spread. 

Card Name Department
1 W. R. Butler Animal Science
2 Dennis Miller, PhD ’78 Food Science
3 Nick Salvatore Industrial and Labor Relations
4 Joe Regenstein ’65, MS ’66 Food Science
5 Randy Worobo Food Science
6 Roger Trancik City and Regional Planning and Landscape Architecture
7 John Hopcroft Computer Science
8 Jan Suwinski ’63, BME ’64, MBA ’65 Johnson School
9 Mariana Wolfner ’74 Molecular Biology and Genetics
10 Barbara Lust Human Development
11 Gretel Pelto Nutritional Sciences
12 William Sonnenstuhl Industrial and Labor Relations
13 Kora Battig vonWittelsbach Romance Studies
14 Marilyn Migiel ’75 Romance Studies
15 Barb Strupp, PhD ’82 Nutritional Sciences
16 David Levitsky Nutritional Sciences
17 Brian O’Hara Earle ’67, BS ’68, MPS ’71 Dyson School
18 Isabel Hull History
19 Fredric Bogel English
20 Dale Grossman ’72 Dyson School
21 David Usher Chemistry and Chemical Biology
22 Roger Loring Chemistry and Chemical Biology
23 Peter Davies Plant Biology
24 Bruce Lewenstein Communication and Science and Technology Studies
25 Joe Thomas Johnson School
26 Elisabeth Haly Meyer Art
27 Cindy Hazan Human Development
28 Mark Nelson Johnson School
29 Jeffery Sobal Nutritional Sciences
30 Richard Canfield Nutritional Sciences
31 Daniel Schwarz English
32 Rhonda Gilmore, MA ’95 Design and Environmental Analysis
33 Amy McCune Ecology and Evolutionary Biology
34 Jennifer Wissink Economics
35 Kifle Gebremedhin Biological and Environmental Engineering
36 Gregory Page Art
37 Alfred Center ’65, MEng’66 Chemical and Biomolecular Engineering
38 Robert Bland ’69, MS ’72, PhD ’74 Operations Research and Industrial Engineering
39 Vicki Bogan Dyson School
40 Shalom Shoer Near Eastern Studies
41 Nava Scharf Near Eastern Studies
42 Ronald Ehrenberg Industrial and Labor Relations and Economics
43 Judith Peraino Music
44 Stephen Hilgartner ’78, BA ’83, PhD ’88 Science and TechnologyStudies
45 Mary Tabacchi Hotel School
46 David BenDaniel Johnson School
47 Sunn Shelley Wong Asian American Studies Program and English
48 Barry Maxwell Comparative Literature
49 Stephanie Vaughn English
50 Charles Williamson Mechanical and Aerospace Engineering
51 Steven Robertson, PhD ’77 Human Development
52 Valerie Bunce Government
53 Jonathan Kirshner Government
54 Jery Stedinger Civil and Environmental Engineering
55 David Winkler Ecology and Evolutionary Biology
56 David Deitcher Neurobiology and Behavior
57 Sachin Gupta, PhD ’93 Johnson School
58 Maria Terrell Mathematics
59 Michael Evan Gold Industrial and Labor Relations
60 Jun “Kelly” Liu, PhD ’96 Molecular Biology and Genetics
61 Bruce Johnson Neurobiology and Behavior
62 Melissa Hines Chemistry and Chemical Biology
63 Ken Hover, PhD ’84 Civil and Environmental Engineering
64 Rich Curtis, MBA ’81 Dyson School
65 Molly Diesing Linguistics
66 Tom Fox ’71 Molecular Biology and Genetics
67 Barry Strauss ’74 History
68 Tom Gilovich Psychology
69 Lori Khatchadourian Near Eastern Studies
70 Bill Ghiorse Microbiology
71 Dennis Regan Psychology
72 Elizabeth Adkins-Regan Psychology and Neurobiology and Behavior
73 Dawn Schrader Communication
74 Debbie Cherney Animal Science
75 Jane Fajans Anthropology
76 Anthony Ong Human Development
77 Gregory Norkus ’77, MS ’87 Hotel School
78 Maureen Hanson Molecular Biology and Genetics
79 Steve Pond Music
80 Kate Bronfenbrenner ’76, PhD ’93 Industrial and Labor Relations
81 Barry Perlus Art
82 Michael Goldstein Psychology
83 Bruce Land, PhD ’76 Electrical and Computer Engineering
84 Deborah Streeter Dyson School
85 David Feldshuh Performing and Media Arts
86 Tom Owens, PhD ’85 Plant Biology
87 Peter Trowbridge Landscape Architecture
88 Nina Bassuk ’74 Horticulture
89 Patrick Stover Nutritional Sciences
90 Jeff Doyle Plant Breeding and Genetics
91 Maria Cristina Garcia History
92 Michael Thompson, PhD ’84 Materials Science and Engineering
93 Slava Paperno, MA ’83 Comparative Literature
94 Glenn Altschuler, PhD ’76 American Studies
95 Richard Rand Theoretical and Applied Mathematics
96 Melissa Ferguson Psychology
97 Rupert Spies Hotel School
98 Robert Thorne Physics
99 Sarah Jefferis MFA ’99 English
100 David Delchamps Electrical and Computer Engineering
101 Sean Nicholson Policy Analysis and Management
102 Don Rakow, PhD ’87 Horticulture
103 Nerissa Russell Anthropology
104 Michael Jones-Correa Government
105 Sahara Byrne Communication
106 Sharon Poczter ’01 Dyson School
107 Rick Geddes Policy Analysis and Management
108 Linda Nicholson Molecular Biology and Genetics
109 Steve Squyres ’78, PhD’81 Astronomy
110 Elaine Wethington Human Development
111 Tracey Brant ’84, BS ’85 Engineering College
112 Gary Evans Design and Environmental Analysis and Human Development
113 Steve Wicker Electrical and Computer Engineering
114 Mason Peck Mechanical and Aerospace Engineering
115 John Belina ’74, MEng ’75 Electrical and Computer Engineering
116 Harry Shaw English
117 James Bartsch Biological and Environmental Engineering
118 Cindy van Es Dyson School
119 David Hysell, PhD ’92 Earth and Atmospheric Sciences
120 Paul Sawyer English
121 Holly Case History
122 Annetta Alexandridis History of Art
123 Kate Walsh, MPS ’90 Hotel School
124 Barbara Bedford Natural Resources
125 Thúy Tranviet, MS ’12 Asian Studies
126 Jim Blankenship ’79, MS’92 Molecular Biology and Genetics
127 Tim Fahey Natural Resources
128 Dan Ralph, PhD ’94 Physics
129 Rob Kwortnik Hotel School
130 Qi Wang Human Development
131 Robert Frank Johnson School and Economics
132 Kathryn Boor ’80 Food Science and dean of College of Agriculture and Life Sciences
133 Susanne Bruyere Industrial and Labor Relations
134 John Lis Molecular Biology and Genetics
135 Jon Kleinberg ’93 Computer Science and Information Science
136 Pilar Parra Nutritional Sciences
137 Larry Blume Economics and Information Science
138 Thomas Hill, PhD ’67 English
139 Jefferson Cowie Industrial and Labor Relations
140 Erin York Cornwell Sociology
141 Shefford Baker Materials Science and Engineering
142 Sherman Cochran History
143 Bruce Ganem Chemistry and Chemical Biology
144 Geoff Coates Chemistry and Chemical Biology
145 Derek Chang History
146 Harry Segal Psychology
147 Craig Snow Johnson School
148 Liz Karns Industrial and Labor Relations
149 Clifford Kraft ’75 Natural Resources
150 Ashim Datta Biological and Environmental Engineering
151 Hod Lipson Mechanical and Aerospace Engineering
152 Hector Abruna Chemistry and Chemical Biology
153 Veronica Martinez-Matsuda Industrial and Labor Relations
154 Martha Stipanuk, MS ’72 Nutritional Sciences
155 Paula Horrigan, MLA ’87 Landscape Architecture
156 Christine Schelhas-Miller Human Development
Share

Join the conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *

All comments must comply with our Commenting Policy.